Αρχική σελίδα Δραστηριότητες ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ 2012 - 2013 Πολιτιστικό Πρόγραμμα «Τα άνθη του Παπαδιαμάντη»

Πολιτιστικό Πρόγραμμα «Τα άνθη του Παπαδιαμάντη»

Υπεύθυνες καθηγήτριες: Κοντογιάννη Ελένη,  Κόρδα Ευαγγελία, Παπαγεωργίου Μαρία,
                                          Παπαηλία Παναγιώτα

Τη Δευτέρα 1 Ιουλίου 2013 στο Πνευματικό Κέντρο του Δήμου Σπάτων-Αρτέμιδος οι μαθητές του προγράμματος παρουσίασαν τη θεατρική παράσταση "Τα Άνθη του Παπαδιαμάντη" βασισμένη σε δραματοποιημένα αποσπάσματα των διηγημάτων : "ΤΗΣ ΚΟΚΚΩΝΑΣ ΤΟ ΣΠΙΤΙ", "ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΤΟΥ ΤΕΜΠΕΛΗ", "ΤΟ ΧΡΙΣΤΟΨΩΜΟ", "ΤΥΧΗ ΑΠ' ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΑ", "ΠΑΤΕΡΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ", "ΞΕΠΕΣΜΕΝΟΣ ΔΕΡΒΙΣΗΣ", "Η ΓΡΑΙΑ ΚΑΙ Η ΘΥΕΛΛΑ", " ΩΧ! ΒΑΣΑΝΑΚΙΑ", "Ο ΤΥΦΛΟΣΥΡΤΗΣ" και "ΤΑ ΣΥΧΑΡΙΚΙΑ".

Α' ΜΕΡΟΣ:

Β' ΜΕΡΟΣ:

Την Τετάρτη 23 Ιανουαρίου 2013 οι μαθητές που συμμετέχουν στο πρόγραμμα παρακολούθησαν στο θέατρο ΚΝΩΣΣΟΣ την παράσταση «Ο ΚΟΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΦΑΙΡΑ»  που βασίζεται στη διασκευή τριών διηγημάτων του μεγάλου λογοτέχνη:  «ΞΕΠΕΣΜΕΝΟΣ ΔΕΡΒΙΣΗΣ», «ΧΩΡΙΣ ΣΤΕΦΑΝΙ», «ΠΑΤΈΡΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ»

θέατρο Κνωσσός μικρή

Οι μαθητές που συμμετέχουν στο πρόγραμμα επεξεργάστηκαν το χριστουγεννιάτικο διήγημα «ΤΟ ΧΡΙΣΤΟΨΩΜΟ» και δοκίμασαν ένα παραδοσιακό χριστόψωμο.

PC130503

Οι μαθητές δραματοποιούν σκηνές από το διήγημα « Ωχ! βασανάκια»,

1-2013  2-2013

και χορεύουν τον παραδοσιακό σκιαθίτικο χορό «Καμάρα».

3-2013        4-2013

Στα πλαίσια της επεξεργασίας του διηγήματος  «Ξεπεσμένος Δερβίσης» οι μαθητές δοκιμάζουν παραδοσιακό ζεστό σαλέπι.

5-2013 6-2013

11-2013

Στη συνέχεια προβάλλουν με παγωμένες εικόνες τα συναισθήματα του Δερβίση και των περαστικών.

8-2013