Αρχική σελίδα Το σχολείο μας ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΝΕΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΝΕΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ

Νέο εργαστήριο πληροφορικής απέκτησε το γυμνάσιο μας για την κάλυψη των εκπαιδευτικών αναγκών των μαθητών και μαθητριών μας.
Το Εργαστήριο εξοπλίστηκε με 14 σύγχρονους ηλεκτρονικούς υπολογιστές, και έναν βιντεοπροβολέα (video projector). Όλοι οι υπολογιστές είναι συνδεδεμένοι σε τοπικό δίκτυο (LAN) και έχουν πρόσβαση στο Internet που προσφέρει το πανελλήνιο σχολικό δίκτυο. Το νέο εργαστήριο έγινε με δαπάνη της Σχολικής Επιτροπής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του δήμου μας.
Και τα Δύο εργαστήρια που έχει το γυμνάσιο μας, χρησιμοποιούνται για τις ανάγκες του εργαστηριακού μαθήματος της Πληροφορικής. Κάθε μαθητής εργάζεται μόνος του στον υπολογιστή όταν η διδακτική ενότητα απαιτεί εξατομικευμένη πρακτική, ενώ όταν η διδακτική ενότητα συνοδεύεται από ομαδικές δραστηριότητες οι μαθητές μπορούν να συνεργαστούν δημιουργικά.

Επίσης χρησιμοποιείται για τα προγράμματα Erasmus + και τα προγράμματα σχολικών δραστηριοτήτων.

Στα εργαστήρια εκτός ωρών λειτουργίας του σχολείου, διεξάγονται προγράμματα επιμόρφωσης διαφόρων φορέων.

ERG1
ERG2