Αρχική σελίδα Δραστηριότητες ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ 2018 - 2019 ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΌ «ΦΡΟΝΤΊΖΩ ΤΗΝ ΤΆΞΗ ΜΟΥ–ΦΡΟΝΤΊΖΩ ΤΟ ΣΧΟΛΕΊΟ»

ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΌ «ΦΡΟΝΤΊΖΩ ΤΗΝ ΤΆΞΗ ΜΟΥ–ΦΡΟΝΤΊΖΩ ΤΟ ΣΧΟΛΕΊΟ»

Περιβαλλοντικό
«Φροντίζω την τάξη μου –φροντίζω το σχολείο»

ΥΠΕΥΘΥΝΕΣ ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΕΣ: Τριανταφύλλου Σταυρούλα
                                                  Πολυχνιάτου Μαρία
                                                  Ψιλογιάννη  Δήμητρα

Υλοποιήθηκε με επιτυχία, στο 1ο Γυμνάσιο Αρτέμιδος , κατά τη σχολική χρονιά 2018-19,  το περιβαλλοντικό πρόγραμμα με τίτλο  «Φροντίζω την τάξη μου, φροντίζω το  σχολείο μου..... προστατεύω το περιβάλλον.» Στα πλαίσια του προγράμματος κατασκευάστηκαν και τοποθετήθηκαν σε κάθε τάξη «κουτιά» ανακύκλωσης  για καπάκια, συσκευασίες και χαρτί. Φροντίζαμε να αδειάζουμε τα κουτιά ,μια φορά την εβδομάδα , στους μεγάλους κάδους ανακύκλωσης. Επίσης, αναρτήθηκαν οδηγίες ανακύκλωσης  σε κάθε τάξη. Τέλος, πραγματοποιήθηκε τριήμερη εκδρομή εκπαιδευτικού χαρακτήρα, στην ευρύτερη περιοχή της Μεσσηνιακής  Μάνης, με τη συμμετοχή και των άλλων προγραμμάτων του σχολείου μας.