United Colors of Diversity

Ελένη του Ευριπίδη και τον Αίαντα του Αισχύλου, στους καθηγητές από την Ιταλία, τη Γαλλία, τη Φινλανδία και την Ισπανία

ραψωδίες α και ε της Οδύσσειας του Ομήρου στους μαθητές της Ιταλίας και της Γαλλίας

ΦΙΛΟΞΕΝΙΑ ΙΤΑΛΙΑΣ/ΓΑΛΛΙΑΣ 10 - 15/5/2019

ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΦΙΛΟΞΕΝΙΑΣ ΙΤΑΛΙΑΣ/ΓΑΛΛΙΑΣ

ΕΠΙΣΚΕΨΗ/ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΓΑΛΛΙΑ 2019

United Colors of Diversity

ucd

Συνεργαζόμενα σχολεία Erasmus+  2018 - 2010

Γαλλία: Collège Guy de Maupassant, Garéoult,

Ισπανία: IES Léon Felipe, Getafe, Madrid

Φινλανδία: Jakobstad Skola, Jacobstadt

Ελλάδα: 1st Junior High School of Artemida,  Artemida

Ιταλία: Istituto V. Nitti, Roma.

Με μεγάλη  χαρά σας ενημερώνουμε ότι το σχολείο μας συμμετέχει σε Ευρωπαϊκό πρόγραμμα ERASMUS+   για τα σχολικά έτη 2018- 2019,

2019-2020   στοχεύοντας στη διάπλαση του ενεργού Ευρωπαίου πολίτη!

Οι μαθητές μας:

Θα αποκτήσουν νέους φίλους από τη Γαλλία, την Ισπανία, την Ιταλία και τη Φινλανδία!

Θα μπορούν να ταξιδέψουν σε αυτές τις χώρες και να  βιώσουν ανεπανάληπτες εμπειρίες!

Θα χρησιμοποιήσουν τις ξένες γλώσσες για να επικοινωνήσουν με τους συνομηλίκους τους !

Θα μοιραστούν σκέψεις και προβληματισμούς για το περιβάλλον και το σύγχρονο σχολείο!

Θα σχεδιάσουν  και  θα δημιουργήσουν ρούχα χρησιμοποιώντας ανακυκλώσιμα υλικά!

Θα ενημερωθούν  για τα ήθη και τα έθιμα των άλλων Ευρωπαϊκών χωρών !

Θα ξεναγηθούν σε μουσεία και αρχαιολογικούς χώρους!

Θα θαυμάσουν τις φυσικές ομορφιές της Ευρώπης και θα ευαισθητοποιηθούν σε θέματα περιβαλλοντικής εκπαίδευσης!

Θα διαφημίσουν την περιοχή μας και την Ελλάδα στις κοινότητες των χωρών που θα επισκεφθούν !

Γενικότερα οι μαθητές μας  θα γίνουν «πλουσιότεροι» πνευματικά και συναισθηματικά!!

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ