Αρχική σελίδα Νέα - Ανακοινώσεις ΕΝΙΣΧΥΤΙΚΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΣΧΟΛ. ΕΤΟΥΣ 2019 - 20

ΕΝΙΣΧΥΤΙΚΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΣΧΟΛ. ΕΤΟΥΣ 2019 - 20

Ενημέρωση για την ενισχυτική  διδασκαλία

Σας ενημερώνουμε ότι για το σχολικό έτος 2019 - 20 θα λειτουργήσει πρόγραμμα ενισχυτικής διδασκαλίας, για μαθητές και μαθήτριες και των τριών τάξεων του γυμνασίου.

Σκοπός της ενισχυτικής διδασκαλίας είναι η επανένταξη στη διαδικασία μάθησης και βελτίωση της απόδοσής των μαθητών/τριών.

Κάντε κλικ για τα κατεβάσετε την Υπεύθυνη δήλωση και το ΦΕΚ

Τα διδασκόμενα μαθήματα θα είναι τα εξής:

Για την πρώτη τάξη Γυμνασίου:

τρεις (3) ώρες Νεοελληνική Γλώσσα και Γραμματεία,

δύο (2) ώρες ΑρχαίαΕλληνική Γλώσσα και Γραμματεία,

μία (1) ώρα Φυσική και

δύο (2) ώρες Αγγλικά.

Σύνολο έντεκα (11) ώρες.

Για την δεύτερη τάξη Γυμνασίου:

τρεις (3) ώρες Νεο-ελληνική Γλώσσα και Γραμματεία,

δύο (2) ώρες ΑρχαίαΕλληνική Γλώσσα και Γραμματεία,

μία (1) ώρα Φυσική,

μία (1) ώρα Χημεία και

δύο(2) ώρες Αγγλικά.

Σύνολο δώδεκα (12) ώρες.

Για την τρίτη τάξη Γυμνασίου:

τρεις (3) ώρες Νεοελληνική Γλώσσα και Γραμματεία,

δύο (2) ώρες Αρχαία Ελληνική Γλώσσα και Γραμματεία,

μία (1) ώρα Φυσική,

μία (1) ώρα Χημεία και

δύο (2) ώρες Αγγλικά.

Σύνολο δώδεκα (12) ώρες.

Οι ώρες διδασκαλίας των μαθημάτων της ενισχυτικής γίνεται μετά την λήξη του ωραρίου των μαθημάτων του σχολείου και έχουν διάρκεια από 1 έως 5 ώρες.

Η μετακίνηση των μαθητών μετά την λήξη των μαθημάτων γίνεται με την ευθύνη των γονέων κηδεμόνων.

Κριτήριο για την επιλογή στα τμήματα ενισχυτικής μετά από αίτηση των γονέων, είναι η επίδοση στο αντίστοιχο μάθημα. Ο σύλλογος εκπαιδευτικών με απόφασή του προτείνει τους μαθητές/τριες που έχουν ανάγκη ενισχυτικής διδασκαλίας.

Σε κάθε τμήμα ενισχυτικής διδασκαλίας συμμετέχουν 10 μαθητές/τριες το ελάχιστο και έως 15 το μέγιστο.

Αν κάποιος μαθητής/τρια απουσιάσει αδικαιολόγητα 20 συνεχόμενες διδακτικές ημέρες από τμήμα μαθήματος, τότε διαγράφεται από το τμήμα και αντικαθίσταται από τον πρώτο επιλαχόντα.

Παρακαλούμε όπως, εφόσον επιθυμείται το παιδί σας να συμμετέχει στο πρόγραμμα της ενισχυτικής διδασκαλίας, να μας επιστρέψετε συμπληρωμένη την αίτηση/δήλωση στο σχολείο υπογεγραμμένη, μέχρι την Παρασκευή 18 Οκτωβρίου 2019 μετά από αυτή την ημερομηνία θα θεωρηθεί εκπρόθεσμη.

Μαρία Χαρμάνη