Γενικά

Το Γυμνάσιο στην Αρτέμιδα (Λούτσα) ιδρύεται το 1985 και φοιτούν σε αυτό 77 μαθητές, στεγάζεται στο 1Ο Δημοτικό, τα μαθήματα γίνονται το απόγευμα.

Με την πάροδο των χρόνων ο αριθμός των μαθητών μεγαλώνει και το σχ. έτος 1991-92 δημιουργούνται οι πρώτες λυκειακές τάξεις.

Το  1996  μεταφέρεται σε νοικιασμένο κτήριο στη Βραυρώνα,  το σχολείο αποκτά το δικό του κτήριο το 2002. Το  2006 στο σχολείο φοιτούν 645  μαθητές, για το σχολικό έτος 2006-7 το σχολείο χωρίζεται και δημιουργείται το 1Ο και 2Ο Γυμνάσιο Αρτέμιδος.

Σήμερα η δύναμης του σχολείου ανέρχεται σε 367 μαθητές, χωρισμένους σε 15 τμήματα.

Το εκπαιδευτικό προσωπικό αποτελείται από 39 εκπαιδευτικούς, από τους οποίους οι  34 κατέχουν μόνιμη θέση.

Στο σχολείο τα τελευταία χρόνια διεξάγονται εκπαιδευτικά προαιρετικά προγράμματα σχολικών δραστηριοτήτων (ευρωπαϊκά, περιβαλλοντικά, πολιτιστικά, αγωγής υγείας και σταδιοδρομίας), γίνονται πολιτιστικές, αθλητικές δραστηριότητες.

Το σχολείο σήμερα είναι  ανοιχτό  στην τοπική κοινωνία, βοηθάει  την μαθητική κοινότητα στη επίλυση προβλημάτων συνεργαζόμενο με  διάφορους φορείς ( χαμόγελο του παιδιού, ΚΕΘΕΑ, συμβουλευτικό σταθμό νέων Αν. Αττικής, δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος, Νοσοκομείο Παίδων Αγίας Σοφίας, Γενική Γραμματεία Ισότητας των Δύο Φύλων, κοινωνικές υπηρεσίες του Δήμου Σπάτων -Αρτέμιδος ).

Τα τελευταία 5 χρόνια το σχολείο είναι και κέντρο επιμόρφωσης εκπαιδευτικών στις νέες τεχνολογίες (ΟΕΠΕΚ)

Το σχολείο διαθέτει:

• οργανωμένα εργαστήρια:

Πληροφορικής

Φυσική ?Χημείας

• Οργανωμένη Βιβλιοθήκη (ΕΣΠΑ)
  • Αίθουσα πολλαπλών χρήσεων

Μαρία Χαρμάνη