Αρχική σελίδα Δραστηριότητες ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ 2016 - 2017 ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΓΗΣ ΥΓΕΙΑΣ: «ΕΛΑΤΤΩΝΩ ΤΟ ΘΥΜΟ ΚΑΙ ΑΥΞΑΝΩ ΤΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΤΗΣ ΣΥΓΧΩΡΗΣΗΣ»

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΓΗΣ ΥΓΕΙΑΣ:
«Ελαττώνω το θυμό και αυξάνω τη συνεργασία μέσα από την πρακτική της συγχώρησης»

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΟΜΑΔΑ:

ΚΑΝΙΑΔΑΚΗ ΣΤΥΛΙΑΝΗ   ΠΕ10
ΑΝΘΟΥΛΑ ΛΕΒΕΝΤΗ      ΠΕ15

ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΟΙ ΣΤΟΧΟΙ:

•    Να  κατανοήσουν και να βιώσουν οι μαθητές βασικές έννοιες όπως , εγγενής αξία , κουράγιο, καλοσύνη, δικαιοσύνη, μέτρο και ισορροπία κοινή λογική, ως θεμελιώδεις αξίες της πρακτι κής της συγχώρησης.
  • Να ανακαλύψουν οι μαθητές τον καλό τους εαυτό και τα δυνατά τους σημεία , τα οποία μπορούν να αξιοποιήσουν στις σχέσεις τους με τους άλλους.
  • Να  μειώσουν τον θυμό που νιώθουν απέναντι σε πρόσωπα τα οποία τους πλήγωσαν.
  • Να μάθουν να διαχειρίζονται την αδικία  και την απόρριψη.
  • Να μάθουν να διαχειρίζονται τα αρνητικά τους συναισθήματα.
  • Να εξοικειωθούν με τεχνικές διαχείρισης  συγκρούσεων.
  • Να αυξήσουν οι μαθητές την μεταξύ τους συνεργασία , τόσο σε επίπεδο σχολικής τάξης, όσο και στις εκτός σχολείου συναναστροφές τους.

ΜΕΘΟΔΟΛΟΓΙΑ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗΣ :

Ερωτηματολόγιο πριν και μετά το τέλος του προγράμματος .

Χρήση Η/Υ

Αφήγηση, συζήτηση, παιχνίδια ρόλων

Ενεργητικές βιωματικές και ομαδοσυνεργατικές εφαρμογές

Ζωγραφική, κολάζ