Αρχική σελίδα Δραστηριότητες ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ 2016 - 2017 ΠΡΟΑΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΓΗΣ ΥΓΕΙΑΣ : «ΜΕ ΚΛΕΙΔΙ ΤΗ ΣΥΓΧΩΡΗΣΗ ...ΑΝΟΙΓΩ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΣΤΟΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΑΥΤΟ»

ΠΡΟΑΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΓΗΣ ΥΓΕΙΑΣ :
« Με κλειδί τη συγχώρηση? ανοίγω την πόρτα στον καλύτερο εαυτό»

ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΟΙ ΣΤΟΧΟΙ:

• Να  κατανοήσουν και να βιώσουν οι μαθητές/τριες  βασικές έννοιες όπως , εγγενής αξία , κουράγιο, καλοσύνη, δικαιοσύνη, μέτρο και ισορροπία, κοινή λογική, ως θεμελιώδεις αξίες της  πρακτι κής της συγχώρησης και της αυτοβελτίωσης.

• Να ανακαλύψουν οι μαθητές/τριες  τον καλό τους εαυτό και τα δυνατά τους σημεία , τα οποία μπορούν να αξιοποιήσουν στις σχέσεις τους με τους άλλους.

• Να  μειώσουν το θυμό που νιώθουν απέναντι σε πρόσωπα τα οποία τους πλήγωσαν.

• Να μάθουν να διαχειρίζονται την αδικία  και την απόρριψη.

• Να μάθουν να διαχειρίζονται τα αρνητικά τους συναισθήματα.

• Να εξοικειωθούν με τεχνικές διαχείρισης  συγκρούσεων.

• Να αυξήσουν την μεταξύ τους συνεργασία , τόσο σε επίπεδο σχολικής τάξης, όσο και στις εκτός σχολείου συναναστροφές τους.

ΜΕΘΟΔΟΛΟΓΙΑ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗΣ :

• Ερωτηματολόγιο πριν και μετά το τέλος του προγράμματος.
    Χρήση Η/Υ.
  • Αφήγηση, συζήτηση, παιχνίδια ρόλων, ενεργητικές βιωματικές και ομαδοσυνεργατικές εφαρμογές, ζωγραφική, κολάζ,   χρήση διαδικτύου.

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΟΜΑΔΑ:

Παπακωνσταντίνου Παρασκευή      ΠΕ02