Αρχική σελίδα Δραστηριότητες ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ 2016 - 2017 ΣΧΟΛΙΚΗ ΔΙΑΜΕΣΟΛΑΒΗΣΗ: ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ 2ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ

ΣΧΟΛΙΚΗ ΔΙΑΜΕΣΟΛΑΒΗΣΗ: ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ 2ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ

Στις 27 Ιανουαρίου 2017 η ομάδα της σχολικής διαμεσολάβησης επισκέφτηκε το   2ο γυμνάσιο Πετρούπολης και αντάλλαξε απόψεις και εμπειρίες με την ομάδα της σχολικής διαμεσολάβησης του σχολείου τους και τις καθηγήτριές τους Μάλλιου Ελένη και Αργυρίου Τζένη.

Μέσω διαδραστικών και βιωματικών ασκήσεων γνωριστήκαμε και συζητήσαμε τα βήματα της σχολικής διαμεσολάβησης. Στο τέλος μίλησαν όλα τα παιδιά και εξέφρασαν τα συναισθήματά τους και την επιθυμία τους να συμμετέχουν σε αυτό το πρόγραμμα.

Επίσης την ίδια ημέρα επισκεφτήκαμε την Πανελλήνια Ένωση Παραπληγικών στην Αθήνα και παραδώσαμε 60 κιλά πλαστικά καπάκια που μαζέψαμε στο σχολείο μας. Η ένωσή τους τα διαθέτει για αγορά αναπηρικού αμαξιδίου σε όσους και όσες το έχουν ανάγκη.

Οι καθηγήτριες του 1ο Γυμνασίου Αρτέμιδας:
Κανιαδάκη Στέλλα και Μενίκη Βίλμα

DSC00062-σ DSC00083-σ