ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΌ ΠΡΌΓΡΑΜΜΑ «ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΑΓΩΔΙΑ ΤΟΥ Ευριπίδη ?..στην κωμωδία του Αριστοφάνη - Μελετώ διαχρονικά προβλήματα και αξίες και δραματοποιώ»

Κάθε  Τετάρτη   2.10-3.30

ΣΤΟΧΟΘΕΣΙΑ του ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ

«ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΑΓΩΔΙΑ ΤΟΥ Ευριπίδη ?..στην κωμωδία του Αριστοφάνη-

Μελετώ διαχρονικά προβλήματα και αξίες και δραματοποιώ»

Το πρόγραμμά μας εστιάζει στην προσωπικότητα του Ευριπίδη, ενός από τους σημαντικούς τραγικούς ποιητές της αρχαιότητας.

Με αφορμή τη διδασκαλία της «Ελένης» στο Γυμνάσιο, επιδιώχθηκε η επαφή των μαθητών και μαθητριών μας- επιλεκτικά συμπυκνωμένα μερικές φορές -   και με άλλα έργα του συγκεκριμένου ποιητή, που φωτίζουν και άλλες πτυχές της προσωπικότητάς του, της συγγραφικής του «ματιάς», των αντιλήψεων και του προβληματισμού του πάνω σε διαχρονικές αξίες, αλλά και της θέσης που αυτός είχε  για τη σχέση του ανθρώπου με το σύμπαν, του ανθρώπου με τους άλλους ανθρώπους, εστιάζοντας και στη θέση του για τη γυναίκα, που την  έβγαλε από τη σιωπή στην οποία ήταν καταδικασμένη.

Από την άλλη πλευρά, θελήσαμε να προσεγγίσουμε και τον ¨Αριστοφανικό» Ευριπίδη, όπως τον σκιαγράφησε η καυστική πένα του μεγάλου κωμωδιογράφου. Ο Αριστοφάνης παρά τον αποδομητικό του λόγο, αναδεικνύει  την απαράμιλλη αξία του τραγικού ποιητή, τη μοναδικότητά του όσον αφορά την ελευθερία, τη δημοκρατία,  τον αγώνα του μέσω του έργου του για πολίτες με κριτική ικανότητα, ερευνητική σκέψη, διερευνητική ματιά, που δεν αποδέχονται παθητικά την πραγματικότητα, όπως κάποιοι σκόπιμα τη διαμορφώνουν?.

Τέλος, μέσα από τη συμμετοχή των μαθητών & μαθητριών μας στη θεατρική διαδικασία και πράξη, στοχεύουμε στη βαθύτερη εμπέδωση αξιών και ιδανικών, αλλά και στην ανακάλυψη και διοχέτευση των ικανοτήτων και δεξιοτήτων τους προς δημιουργικούς δρόμους έκφρασης και δράσης?.

Υπεύθυνες καθηγήτριες

Ελένη  Κοντογιάννη     ΠΕ02

Μαρία Παπαγεωργίου  ΠΕ02

Χρυσάνθη  Κουνελάκη   ΠΕ16

Ιωάννα Αναστασοπούλου   ΠΕ04

________________________________________________________________________

Στις 21 Μαρτίου, μαθητές του προγράμματός μας επισκέφτηκαν το αρχαίο θέατρο της Δωδώνης  στα πλαίσια της τετραήμερης εκδρομής των προαιρετικών προγραμμάτων του σχολείου μας στα Ιωάννινα.

Στον ιερό χώρο του εξαιρετικού αυτού αρχαιολογικού μνημείου, οι μαθητές μας παρουσίασαν αποσπάσματα από τις τραγωδίες του Ευριπίδη :" Ιφιγένεια εν Αυλίδι" και "Τρωάδες" με τη συνοδεία ενός υπέροχου ύμνου αφιερωμένου στον Ήλιο.

Συμμετείχαν οι μαθητές :

Μπορνόβα  Σοφία: Κλυταιμνήστρα