Αρχική σελίδα Νέα - Ανακοινώσεις ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΒΟΡΡΕ 26 2 / 2015

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΒΟΡΡΕ 26 2 / 2015

Την Πέμπτη 26 Φεβρουαρίου 2015 τα τμήματα Γ5 και Γ2 με τις καθηγήτριες κ. Κανιαδάκη, κ. Μενίκη και κ. Ρεμπούσκου πήγαν στο Μουσείο Βορρέ στην Παιανία. Στο Μουσείο ο Σ.Κ.Ε.Π.(Σύνδεσμος Κοινωνικής Ευθύνης για Παιδιά και Νέους) πραγματοποιεί  το πρόγραμμα  ?Αποτυπώματα?, με παιδιά με αναπηρίες και μαθητές/τριες πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης.

ΚΕΝΤΡΙΚΟΣ ΑΞΟΝΑΣ

Η καταπολέμηση του στίγματος και του κοινωνικού αποκλεισμού των νέων με αναπηρία, μέσω βιωματικών προγραμμάτων συνύπαρξης με τον γενικό πληθυσμό.

ΣΤΟΧΟΙ

1/ Η εξοικείωση με την εικόνα της αναπηρίας και η διαχείριση της διαφορετικότητας
2/ Η συνειδητοποίηση των προβλημάτων που αντιμετωπίζουν καθημερινά οι νέοι με αναπηρία
3/ Η αλλαγή νοοτροπίας του γενικού πληθυσμού ταυτόχρονα με τη δημιουργία αντανακλαστικών και αντιλήψεων κοινωνικής ευθύνης
4/ Η κοινωνικοποίηση των νέων με αναπηρία
5/ Η αναγκαιότητα αλλαγής υποδομών δημοσίων & ιδιωτικών χώρων, με στόχο την προσβασιμότητα
6/ Η προάσπιση δικαιωμάτων και προώθηση ίσων ευκαιριών των νέων (με και χωρίς αναπηρία και σε αντίξοες συνθήκες διαβίωσης)
7/ Η ενδυνάμωση μιας κοινωνίας ενεργών πολιτών

Η  Πρόεδρος και ιδρύτρια του Σ.Κ.Ε.Π. κ. Αθηνά Κρητικού μας καλωσόρισε και μας μίλησε για τον Σ.Κ.Ε.Π. και τη δράση του και στη συνέχεια  οι μαθητές και μαθήτριές μας κάθισαν σε τραπέζια εργασίας με παιδιά και νέους με νοητική υστέρηση και ασχολήθηκαν με:

• Ζωγραφική σε t-shirt
  • «Μια άλλη εικαστική πρόταση» μέσα από την τεχνική του κολλάζ

Τα παιδιά μας γνωρίστηκαν,  επικοινώνησαν, συνεργάστηκαν, έπαιξαν με τους νέους που ήρθαν στο Μουσείο με τους συνοδούς τους και χάρηκαν πολύ αυτή τη συνάντηση και την ολιγόωρη συνύπαρξη με ανθρώπους διαφορετικούς. Όπως μας είπαν τα ίδια επιστρέφοντας στο σχολείο ήταν η πιο ωραία δραστηριότητα που έχουν κάνει ποτέ και θα ήθελαν πολύ να το επαναλάβουν.

Οι καθηγήτριες

Μενίκη