ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΣΧΟΛΕΙΟ

Στα πλαίσια της πρόληψης της Ενδοσχολικής Βίας,  στις 15 Δεκεμβρίου 2014, κατόπιν πρόσκλησή μας  επισκέφτηκαν το σχολείο μας για εκπαιδευτική συζήτηση με τις μαθήτριες και τους μαθητές των τμημάτων Γ΄2 και Γ΄4,  η κα Μαριλένα Λιβανού, εκπαιδευτικός και η κα Τίνα Διαμαντή, μέλη της μη κυβερνητικής οργάνωσης <<Κόσμος χωρίς πολέμους και βία - Δίκτυο σχολείων για τη μη βία>>.  www.kosmosxorispolemous.gr    Η συζήτηση μεταξύ των παιδιών, μαζί με μία διαδραστική άσκηση ήταν πολύ ενδιαφέρουσα γιατί εκφράστηκαν απόψεις για το πώς να επικοινωνούμε ειρηνικά και με διάλογο.

Στη συνέχεια, ενημέρωσαν το σύλλογο διδασκουσών και διδασκόντων  για το εκπαιδευτικό πρόγραμμα ΄΄ Ανθρώπινα δικαιώματα ΄΄ , το οποίο θα πραγματοποιήσουμε στο σχολείο μας, θέλοντας να συμβάλλουμε στην ουσιαστική συνεργασία μεταξύ μας.