Αρχική σελίδα Νέα - Ανακοινώσεις ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ ΣΥΣΤΗΝΕΤΑΙ 22/3/2013

ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ ΣΥΣΤΗΝΕΤΑΙ 22/3/2013

ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ?? ΣΑΣ ΣΥΣΤΗΝΕΤΑΙ

Στη σημερινή κοινωνία είναι επιτακτική ανάγκη το σχολείο να είναι φορέας γνώσεων, βιωμάτων και κοινωνικοποίησης. Το 1ο Γυμνάσιο Αρτέμιδος, ανταποκρινόμενο στην ανάγκη αυτή, διοργανώνει και πραγματοποιεί μία πληθώρα εκπαιδευτικών εκδηλώσεων, με στόχο τη γνωστική και συναισθηματική ανάπτυξη των μαθητριών και μαθητών. Επειδή θεωρούμε ότι η γνώση είναι ένα απαραίτητο εφόδιο στη ζωή, προσπαθούμε να  φιλτράρεται μέσα από πολλά και ποικίλα επίπεδα: μέσω των μαθημάτων, των εκδηλώσεων, των εκπαιδευτικών επισκέψεων, των συνεργασιών με διάφορους φορείς και των εκπαιδευτικών προγραμμάτων. Επειδή για εμάς η μαθήτρια και ο μαθητής είναι μία ολότητα, που εκφράζεται με το πνεύμα, το συναίσθημα και το σώμα.

Με βάση τα πιο πάνω, επιθυμούμε να σας ενημερώσουμε για τις δραστηριότητες του σχολείου μας και τους λόγους για τους οποίους πραγματοποιούμε όλα τα παρακάτω.Ελπίζουμε ότι αυτή η επικοινωνία μαζί σας θα συνεχιστεί με την συνεργασία σας και την υποστήριξή σας.

Το σχολικό έτος 2012 - 2013 πραγματοποιήθηκαν:

Εκπαιδευτικές - διδακτικές επισκέψεις  σε μουσεία και άλλους χώρους:

Με όλες αυτές τις εκπαιδευτικές επισκέψεις πιστεύουμε ότι προάγεται η βιωματική γνώση και η προσωπική επαφή των μαθητριών και των μαθητών με ποικίλα αντικείμενα.

Εκπαιδευτικά προγράμματα:

Μέσω των προγραμμάτων οι μαθήτριες και οι μαθητές μαθαίνουν να συνεργάζονται, να κάνουν διάλογο, να παίρνουν πρωτοβουλίες ως προς τις δράσεις που εφαρμόζουν.

Εκδηλώσεις - ομιλίες στο σχολείο:

Έτσι διαμορφώνεται ένα κλίμα ανταλλαγής απόψεων και διαλόγου  με ανθρώπους διαφορετικού επιστημονικού αντικειμένου και δραστηριοποίηση της σχολικής κοινότητας για επίκαιρα θέματα.

Προβολές ταινιών και παρακολούθηση θεατρικών παραστάσεων

Ταινίες στην αίθουσα προβολών:

• το παιδί με τις ριγέ πιτζάμες
  • τα δελφινάκια του Αμβρακικού
  • ο κύκλος των χαμένων ποιητών
  • το πνεύμα των Χριστουγέννων
  • νύφες
  • Freedom's writers
  • κάθε παιδί διαφορετικό
  • ιστορικό ντοκυμαντέρ : εμείς οι Έλληνες
  • ιστορικό ντοκυμαντέρ : Μακεδονικός Αγώνας

Θεατρικές παραστάσεις:

• «Τρελαντώνης»   ( σε συνεργασία με το 2ο Γυμνάσιο Αρτέμιδος)
  • «Η Αγία Ιωάννα των σφαγείων»   ( σε συνεργασία με το 2ο Γυμνάσιο Αρτέμιδος)
  • «Ο επιθεωρητής έρχεται» ( σε συνεργασία με το 2ο Γυμνάσιο Αρτέμιδος)
  • «Ο κόσμος είναι σφαίρα»
  • «Ο Θησέας και η Αριάδνη στην χώρα των Ταύρων»
  • «Η μικρή μας πόλη» (προγραμματισμένο να γίνει)
  • «Ιππείς» Αριστοφάνη (προγραμματισμένο να γίνει)

Ενισχύεται ο προβληματισμός και η ψυχαγωγία των μαθητριών και των μαθητών,  με άμεση σύνδεση όλων των προβολών και παραστάσεων με το ανάλογο γνωστικό αντικείμενο.

Συνεργασία με διεθνείς και πανελλήνιους φορείς και συμμετοχή σε μαθητικούς διαγωνισμούς:

• Συνεργασία με την Camera Zizanio για την Ευρωπαϊκή Συνάντηση Νεανικής Οπτικοακουστικής Δημιουργίας,με βίντεο που δημιουργήθηκε στο σχολείο με μαθήτριες και μαθητές με τίτλο: "Πατάω Escape στη βία, πατάω Enter στη φιλία''
  • Συνεργασία με την UNESCO, τον Οργανισμό των Ηνωμένων Εθνών για την Εκπαίδευση, την Επιστήμη και τον Πολιτισμό. Συμμετοχή του σχολείου στο Προγράμμα Συνεργαζόμενων Σχολείων (ASPnet) της UNESCO.
  • Συμμετοχή με βίντεο, στον παγκόσμιο διαγωνισμό της UNESCO με θέμα: <<Μονοπάτια για έναν πολιτισμό της Ειρήνης>>.

Αναπτύσσεται το αίσθημα της ομαδικότητας, της δημιουργικής συνύπαρξης με άλλα σχολεία και της αίσθησης του «ανήκειν».

Διακόσμηση των τάξεων:

Οι μαθήτριες και οι μαθητές διακοσμούν τις τάξεις τους, με εργασίες που κάνουν σε διάφορα μαθήματα, με κολλάζ και ζωγραφικά τους έργα, άμεσα συνδεδεμένα με τα γνωστικά αντικείμενα των μαθημάτων. Εκφράζονται και δημιουργούν έτσι ώστε να νιώθουν το σχολείο δικό τους χώρο, που ανταποκρίνεται στις επιθυμίες τους και τις ανάγκες τους.

Βράβευση μαθητριών και μαθητών:  που διακρίνονται για το ήθος τους και την ψυχική ανωτερότητα.

Η Διευθύντρια:   Χαρμάνη Μαρία

Οι Υποδιευθύντριες : Λεβέντη Ανθούλα,