Αρχική σελίδα Δραστηριότητες ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ 2012 - 2013 Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας: « Συζητήσεις με παρέα εφήβων. Με την ψυχή στο βλέμμα» 2012 - 2013

Οι συναντήσεις του προγράμματος θα πραγματοποιούνται κάθε Τετάρτη, μετά το τέλος των μαθημάτων (από τις 14:10 μμ έως τις 15:30 μμ). Η επιστροφή των μαθητών στο σπίτι μετά το πρόγραμμα θα γίνεται με δική τους ευθύνη.

ΤΙΤΛΟΣ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ «Συζητήσεις σε παρέα εφήβων. Με την ψυχή στο βλέμμα.»
ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΑ:  ΑΝΘΟΥΛΑ ΛΕΒΕΝΤΗ, ΠΕ15

Θέματα για συζήτηση:

Συγκρούσεις μεταξύ γονέων-παιδιών

Η  ζωή στο σχολείο (φιλία, ρατσισμός, διαφωνίες, επιθετικότητα)

Σχέσεις  μεταξύ μαθητών - καθηγητών

Ο έρωτας στην εφηβεία

Εξαρτησιογόνες ουσίες

Εξάρτηση από το διαδίκτυο

Στόχοι του προγράμματος:

Να δοθεί  στους μαθητές  η δυνατότητα να συζητήσουν  βασικά θέματα επικοινωνίας και διαπροσωπικών σχέσεων με αφορμή  εμπειρίες, δυσκολίες, ερωτήματα και ζητήματα που απασχολούν τους νέους της ηλικίας τους

Να συνειδητοποιήσουν ότι χρειάζεται να αλλάξουν στάση και συμπεριφορά σχετικά με την αντιμετώπιση διαφόρων προβλημάτων

Να ευαισθητοποιηθούν, προβληματιστούν και να προτείνουν πιθανές λύσεις σε προβλήματα που απασχολούν τους εφήβους στο οικογενειακό και σχολικό περιβάλλον

1

Την Τετάρτη 20 Φεβρουαρίου 2013 ο θίασος του θεάτρου «ΑΚΡΟΠΟΛ» θα ανεβάσει στο 1ο Γυμνάσιο Αρτέμιδος την  παράσταση «Η μικρή μας πόλη» του Θόρντον Ουάιλντερ, στα πλαίσια των προαιρετικών προγραμμάτων Αγωγής Υγείας που υλοποιούνται από τους μαθητές του σχολείου μας.

«Η μικρή μας πόλη» είναι μια τρυφερή, ευαίσθητη παρουσίαση της καθημερινότητας με την οποία ο θεατής   θα μπορούσε να ταυτιστεί.. Το έργο, μέσα από τη σχέση δύο παιδιών της Έμιλυ και του Τζώρτζ, θα μπορούσε να πει κανείς ότι καταδεικνύει μια τοιχογραφία της εσωτερικής ζωής του ανθρώπου.

Πρωτοπαίχτηκε το 1938 στη Νέα Υόρκη με ιδιαίτερη επιτυχία.

Στην Ελλάδα παίχτηκε για πρώτη φορά το 1945 , ενώ το 1962 παρουσιάστηκε σε σκηνοθεσία του Μάριου Πλωρίτη με την αξέχαστη Έλλη Λαμπέτη στο ρόλο της Έμιλυ και το Γιάννη Φέρτη στο ρόλο του Τζώρτζ.

thumb

Την Τετάρτη στις 6 Φεβρουαρίου 2013 στα πλαίσια του προγράμματός μας εκπρόσωπος του ΚΕΘΕΑ  (Κέντρο Θεραπείας Εξαρτημένων Ατόμων) θα  ενημερώσει , θα συζητήσει και θα  λύσει απορίες  στους μαθητές της ομάδας  για τα προβλήματα της ηλικίας τους σχετικά με τις  εξαρτησιογόνες ουσίες.

«Περάσματα» είναι ένα βιωματικό παιχνίδι της Ύπατης Αρμοστείας, το οποίο βασίζεται στη μέθοδο της προσομοίωσης, επιτρέποντας  στους συμμετέχοντες να βιώσουν πιο αποτελεσματικά μια μακρινή κατάσταση μέσα από τη διαδικασία της δραματοποίησης και αναπαράστασης της πραγματικότητας. Το παιχνίδι «Περάσματα» καλεί τους συμμετέχοντες να?

• Βιώσουν τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν οι πρόσφυγες εγκαταλείποντας την πατρίδα τους για ένα αβέβαιο μέλλον
  • Συνειδητοποιήσουν τις αιτίες και τις συνέπειες του ξεριζωμού αλλά και την αλληλουχία γεγονότων που οδηγούν τους πρόσφυγες σε άλλη χώρα
  • Να υιοθετήσουν μια στάση αποδοχής των προσφύγων και να σκεφθούν πιθανές λύσεις στα προβλήματά τους, ιδιαίτερα σε σχέση με την ένταξή τους στη χώρα ασύλου
  • Κινητοποιηθούν ώστε να ευαισθητοποιήσουν με τη σειρά τους και τον κοινωνικό τους περίγυρο (φίλοι, οικογένεια, τοπική κοινότητα) υπέρ των προσφύγων

Το γραφείο της Ύπατης Αρμοστείας του ΟΗΕ για τους Πρόσφυγες στην Ελλάδα σε  συνεργασία με τη Γενική Γραμματεία Νέας Γενιάς  (Γ.Γ.Ν.Γ.) υλοποιεί πρόγραμμα ευαισθητοποίησης μαθητών και νέων σε θέματα προσφύγων, το οποίο περιλαμβάνει τη διοργάνωση του παιχνιδιού  «Περάσματα» σε σχολεία και ομάδες νέων άνω των 13 ετών.

26130-kapnisma5
alkool

Η ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ «ΠΕΡΑΣΜΑΤΑ» ΣΤΟ 1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΡΤΕΜΙΔΟΣ ΘΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΕΙ ΣΤΙΣ 5/12 ΚΑΙ ΣΤΙΣ 12/12/2012 ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΤΩΝ ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΩΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ ΑΓΩΓΗΣ ΥΓΕΙΑΣ