Αρχική σελίδα Δραστηριότητες ΓΙΟΡΤΕΣ Γιορτή Χριστουγέννων 2011 - 2012

Γιορτή Χριστουγέννων 2011 - 2012

Την Παρασκευή 23 Δεκεμβρίου πραγματοποιήθηκε η Χριστουγεννιάτικη γιορτή στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του Σχολείου μας.

Η Σχολική μας Χορωδία απέδωσε Βυζαντινούς  ύμνους και ερμήνευσε χριστουγεννιάτικα τραγούδια.

Ακούστηκαν οι ύμνοι,

"Χριστός Γεννάται, Δοξάσατε"

"Δεύτε ίδωμεν πιστοί"

τα τραγούδια,

Ποιο να'ναι αυτό το μικρό παιδί;

Ο μικρός τυμπανιστής

Santa Claus is coming to town

All I want for Christmans is you

We wish you a Merry Christmans

Vive le vent - French Christmas Carol
                           (Από την καθηγήτρια των Γαλλικών κ. Χρυσάκη Χ.)

Kling Gl?ckchen klingelingeling
                           (Το Γερμανικό Χριστουγεννιάτικο τραγούδι ήταν επιλογή
                                  της κ. Σουρουλάγκου
Π., καθηγήτριας των Γερμανικών)

και τα παραδοσιακά Κάλαντα των Χριστουγέννων και της Πρωτοχρονιάς.

Στη συνέχεια, σε μια προσπάθεια των μαθητών μας να διεισδύσουν στις ανεκτίμητες αξίες της καλοσύνης, της προσφοράς και της αγάπης προς το δοκιμαζόμενο άνθρωπο της  " διπλανής μας πόρτας", παρακολουθήσαμε δραματοποιημένο, το γνωστό και αγαπημένο παραμύθι των παιδιών "Το κορίτσι με τα σπίρτα" του Χανς Κρίστιαν 'Αντερσεν.

Ιδιαίτερες ευχαριστίες οφείλουμε στη συνάδελφο κ. Παπαγεωργίου Μαρία για την πολύτιμη βοήθειά της στην επιλογή των κουστουμιών και για τις καίριες παρεμβάσεις της στην ερμηνεία των θεατρικών ρόλων από τους μαθητές μας. Επίσης, ευχαριστούμε, θερμά την κ. Μουτάφη Νίκη για την υποστηρικτική της συνδρομή, κατά τη διάρκεια της σχολικής αυτής εκδήλωσης, καθώς και τον κ. Παπαδογεωργάκη για την πλήρη ηχητική κάλυψη που μας παρείχε.

Τέλος, ευχαριστούμε όλους τους συναδέλφους που βοήθησαν στη διοργάνωση της γιορτής καθώς και όλους τους μαθητές μας, που μας "κατέπληξαν" με την αθρόα συμμετοχή τους στη σχολική αυτή Χριστουγεννιάτικη εκδήλωση.

Ειρηνικά Χριστούγεννα και ένα ευτυχισμένο, γεμάτο υγεία, 2012...

Οι Υπεύθυνες καθηγήτριες

Κοντογιάννη Ελένη, Μερκούρη Ελισσάβετ.